Wybór i personalizacja motywu WordPress

W tej części poradnika dowiesz się jak wybrać odpowiedni dla swojej strony WordPress oraz jak go dostosować do własnych potrzeb. Wpis ten również obejmie etapy tworzenia struktury strony, czyli dodawanie podstron i menu (nawigacji).

Przed przystąpieniem do wyboru lub zamówienia projektu motywu należy zaplanować jakie elementy będzie posiadała nasza strona. Oczywiście nie mam na myśli tutaj samej szaty graficznej. Ważne jest aby motyw posiadał również wbudowane rozszerzenia, które pozwolą administratorowi i autorom strony dodawanie treści w odpowiednim „formacie”, bez dokonywania zmian w kodzie źródłowym.

Weźmy na przykład tworzenie wyszukiwarki nieruchomości. Na upartego mógłbyś dodawać oferty jako odrębne wpisy, czyli dodawać galerie i opis w treści wpisu a metraż, cenę, lokalizację itp. w tzw. własnych polach, a następnie przy użyciu wtyczki stworzyć niestandardowe wyszukiwanie. Tylko po co skoro istnieją motywy, które zawierają wbudowane formularze przystosowane do dodawania tego typu treści a już z pewnością lepiej je zaprezentują użytkownikom niż motyw przeznaczony na bloga? Odpowiedź jest chyba oczywista.

Oprócz samej tematyki motywu warto zainteresować się również kwestiami technicznymi. W czasach gdy większy udział w rynku mają urządzenia mobilne posiadanie nieprzystosowanego motywu jest przysłowiowym strzałem w kolano. Należy więc brać pod uwagę jedynie motywy responsywne, nazywane również RWD (Responsive Web Design). Jednocześnie motyw powinien być kompatybilny z większością dostępnych przeglądarek internetowych.

Przy wyborze istniejącego już motywu należy również zwrócić uwagę na datę ostatniej aktualizacji a przede wszystkim czy współpracuje on z najnowszą lub w ostateczności poprzednią wersją WordPress.

Ostatnim kryterium wyboru pozostaje cena. Istnieją motywy darmowe, płatne oraz tzw. nulled. Motywy darmowe najczęściej charakteryzują się nie najlepszym wyglądem oraz małą ilością funkcji i integracji. Motywy płatne są z reguły bardziej dopracowane i rozbudowane. Posiadają dużo opcji personalizacji i integracji z wtyczkami a autorzy najczęściej oferują wsparcie techniczne. Ostatnie to motywy nulled, czyli dostępne za darmo motywy płatne pozbawione funkcji sprawdzania licencji (oryginalności) lub też emulujące te funkcje. Jest to oczywiście najlepsza opcja… dla tych co chcą narobić sobie problemów. Ze względów prawnych oraz bezpieczeństwa radzę omijać je szerokim łukiem.

Po „krótkim” wprowadzeniu czas przejść do części praktycznej. Obejmie ona personalizację motywu na przykładzie domyślnego dla 2017 roku motywu WordPressa o nazwie Twenty Seventeen. Motyw ten według autorów polecany jest m.in. do witryn biznesowych (wizytówka + blog) choć trudno w to uwierzyć patrząc na obecny wygląd mojej strony.

thewpexpert przed

Motyw Twenty Seventeen jest nieco bardziej rozbudowany od swoich poprzedników. Jego personalizacja nie ogranicza się zatem do zmiany kolorystyki i dodawaniu widgetów na stronie blogowej. Zanim więc przejdziemy do samej personalizacji, musimy utworzyć sekcje naszej strony głównej. W tym celu w zakładce strony należy utworzyć odrębne strony dla każdej z sekcji. U mnie na chwilę obecną będą to „Home”, „Blog”, „Usługi” i „Kontakt”.

Dodawanie stron WordPress

Teraz musimy przypisać stronę „Home” jako naszą stronę główną, a stronę „Blog” jako stronę zawierającą wpisy. Aby tego dokonać musimy przejść do zakładki „Wygląd -> Personalizacja”, a następnie wybrać „Statyczna strona główna”. Po ustawieniu statycznej strony głównej oraz strony z wpisami kliknij na przycisk „Zapisz i opublikuj”.

Statyczna strona główna

W chwili obecnej Twoja strona główna powinna zawierać jedynie tytuł, opis witryny i tytuł strony głównej, czyli „Home”. W kolejnym kroku ustawimy sekcje naszej statycznej strony głównej. Przejdźmy zatem do zakładki „Opcje motywu” w widoku personalizacji. W tym miejscu możesz dokonać wyboru pomiędzy jedno a dwukolumnowym schematem strony oraz dodać maksymalnie cztery sekcje strony głównej. Ograniczenie to można znieść poprzez wprowadzenie odpowiednich zmian w kodzie źródłowym, jednakże nie będę poruszał tej kwestii w poradniku dla początkujących. Po ustawieniu sekcji strony głównej zakładka „Opcje motywu” powinna wyglądać jak na obrazku poniżej.

Ustawienie sekcji strony głównej

Kolejnym etapem personalizacji będzie utworzenie menu. Można tego dokonać na dwa sposoby, ja jednak pokażę Ci sposób klasyczny, czyli poprzez zakładkę „Wygląd -> Menu”. Na początku należy podać nazwę nowego menu oraz kliknąć w przycisk „Utwórz menu”.

Tworzenie menu WordPress

Po utworzeniu menu głównego w lewej części widoku zaznacz wszystkie strony, których odnośniki mają znaleźć się w tym menu, a  następnie kliknij przycisk „Dodaj do menu”.

Tworzenie menu WordPress cz. 2.

Kolejność stron w menu możesz zmieniać poprzez przenoszenie elementów lub po rozwinięciu danego elementu strzałką po prawej stronie. Po rozwinięciu elementów możesz również zmieniać etykiety nawigacji, jeśli przykładowo chciałbyś zachować „Home” w menu po zmianie nazwy strony głównej. Na końcu przypisz swoje menu jako „Górne menu” i zapisz zmiany.

Tworzenie menu WordPress cz. 3.

Wróćmy jeszcze do pominiętych wcześniej opcji personalizacji. W zakładce „Tożsamość witryny” możesz dodać własne logo, które wyświetli się obok tytułu i opisu witryny lub je zastąpi. W tym miejscu warto również dodać ikonę witryny, która pojawi się m.in. obok tytułu strony w karcie przeglądarki internetowej (tzw. favicon).

Tożsamość witryny WordPress

W kolejnym kroku przejdziemy do zakładki „Kolory”. Niestety wbudowane opcje dostosowania kolorystyki motywu są bardzo ograniczone. Praktycznie jest to wybór pomiędzy dwiema opcjami: „Lekkie” i „Ciemny”. Opcja własny służy jedynie do zmiany kolorów tytułów w jaśniejszej wersji motywu. Ostatnią funkcją w tym widoku jest możliwość zmiany koloru tekstu w nagłówku, czyli tytułu i opisu strony”. Warto tego dokonać gdy tekst jest nieczytelny z powodu zbliżonego kolorystycznie obrazka w nagłówku.

Dostosowywanie kolorów

Kolejną zakładką w widoku personalizacji jest „Nagłówek mediów”. W porównaniu z poprzednimi wersjami domyślnych motywów WordPress, Twenty Seventeen oferuje tu pewną nowość, a mianowicie możliwość dodania filmu w nagłówku. Motyw obsługuje jedynie możliwość przesłania pliku wideo w formacie .mp4 lub dodanie linku do filmu na Youtube. Zalecane wymiary to 2000×1200 pikseli – większe lub mniejsze filmy będą odpowiednio skalowane. Warto też zwrócić uwagę, że nagłówek filmowy będzie pojawiał się jedynie na stronie głównej lub stronach obsługujących nagłówki filmowe.

W tej samej zakładce możemy również dodać nagłówek w postaci statycznego obrazka. Jeśli dodasz więcej obrazków mogą one być wybierane losowo przy otwieraniu kolejnych podstron.

Personalizacja nagłówka WordPress

Aby nieco urozmaicić wygląd strony głównej jak i poszczególnych podstron warto jest przejść do każdej z nich i dodać treści. W widoku edycji strony możesz również dodać obrazek główny („Featured image”) dla wszystkich podstron z wyjątkiem strony głównej. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na atrakcyjność strony głównej.

Jak widzisz motyw domyślny WordPressa na rok 2017 nie jest wcale najgorszym wyborem dla początkującego jednak brakuje w nim wielu funkcjonalności znanych z czołowych, darmowych motywów. W przyszłości opiszę również konfigurację i personalizację płatnego motywu, jednak w chwili obecnej nie jestem nawet w stanie podać przybliżonej daty.

W tej części poradnika postanowiłem pominąć zakładkę „Widgety”, ponieważ w chwili obecnej nie posiadam jeszcze wystarczającej ilości treści i wtyczek na swojej stronie. Skoro już wspomniałem o wtyczkach to zapraszam Cię do kolejnej części poradnika, w której zajmę się instalacją i konfiguracją kilku podstawowych wtyczek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *