Jak zainstalować WordPress na serwerze?

Witam Cię w kolejnej części poradnika, w której dowiesz się jak przekierować domenę na swój hosting oraz jak zainstalować WordPressa na serwerze. Jeśli nie posiadasz jeszcze usługi hostingu wróć proszę do poprzedniego wpisu.

W poprzedniej części poradnika wspomniałem o tym, że posiadam serwer z dostępem do panelu administracyjnego cPanel. Osobiście korzystam ze skórki „Retro”, ponieważ nowsze nie przypadły mi do gustu oraz mój wzrok jest na tyle dobry, że nie potrzebuję czcionek wielkości 30 pt. Wersję językową cPanelu możemy dowolnie zmieniać w Preferencjach – na potrzeby poradnika ustawiłem język polski.

Zacznijmy więc od dodania naszej domeny do cPanelu aby utworzyć odpowiedni folder. Kliknij zatem w przycisk „Domeny dodatkowe” w sekcji „Domeny”. Jeśli jest to Twoja pierwsza domena na serwerze to zapewne została już ona dodana podczas zamawiania usługi hostingowej. W takim przypadku możesz pominąć ten krok i tylko upewnić się, że Twoja domena znajduje się w polu „Domena główna” na samej górze statystyk.

domeny dodatkowe

W kolejnym widoku wpisz nazwę swojej domeny i kliknij przycisk „Dodaj domenę”. Możesz również utworzyć konto FTP dla tej domeny jednak ja używam jedynie menedżera plików, ponieważ jest o wiele szybszy.

Dodawanie nowej domeny cPanel

Mając już dodaną domenę i utworzony dla niej folder musimy ją teraz przekierować na nasz serwer. W tym celu należy wrócić na stronę rejestratora domeny i wpisać adresy serwerów (NS lub DNS) naszego hostingu. Dane te można znaleźć w panelu hostingu lub wyszukując w Google „nazwa_hostingu DNS”. W większości przypadków takie wyszukiwanie pokaże na pierwszej pozycji dane tych serwerów.

Zmiana tych adresów na przykładzie namesilo będzie odbywała się następująco. Po zalogowaniu się na swoje konto należy kliknąć przycisk „Domain manager” znajdujący się w menu po prawej stronie. Następnie na liście domen szukamy swojej domeny i klikamy w jej nazwę. Adresy można dodać lub zmienić klikając na napis „Change” znajdujący się w sekcji „NameServers”.

Zmiana NS namesilo

Po zatwierdzeniu tej operacji należy odczekać od 5 minut do nawet 48 godzin aby nasze przekierowanie (tzw. propagacja DNS) odniosło skutek. Można to sprawdzić otwierając naszą stronę w przeglądarce. Jeśli widnieje tam strona domyślna naszego hostingu czas przejść do dalszych kroków.

Istnieją dwie możliwości instalacji WordPressa na naszym serwerze: poprzez automatyczny instalator oraz instalacja standardowa (ręczna). Obecnie ciężko jest trafić na hosting bez automatycznego instalatora ale niestety takie też się zdarzają. Jeśli w swoim panelu administracyjnym widzisz Softaculous, MOJO Marketplace lub inny autoinstalator to warto z niego skorzystać aby zaoszczędzić kilka minut. Oczywiście pokażę Ci dwie metody instalacji a efekt końcowy nie będzie się niczym różnił.

Instalacja WordPress przy użyciu Softaculous

Zacznijmy od automatycznej instalacji przy użyciu dostępnego na moim serwerze narzędzia o nazwie Softaculous. Jak widzisz na poniższym obrazku, w sekcji instalatora mogę od razu wybrać WordPress.

Softaculous WordPress

Jeśli u Ciebie nie ma ikonki WordPressa wybierz cokolwiek. Na kolejnym ekranie z listy dostępnych skryptów wybierz „Blogi -> WordPress” a następnie kliknij przycisk „Instaluj”.

Softaculous WordPress cz. 2

Na następnej stronie pojawi się konfiguracja nowej instalacji WordPress. Pomimo błędów w tłumaczeniu panelu Softaculous wypełnienie wymaganych pól nie powinno sprawić większego problemu. Przy konfiguracji możesz zasugerować się zamieszczonymi przeze mnie obrazkami jednak zastosuj niestandardową nazwę bazy danych i prefiks tabeli. Uwaga: ze względów bezpieczeństwa nie należy ustawiać nazw użytkownika „admin”, „administrator” lub „test”.

Softaculous WordPress cz. 3Softaculous WordPress cz. 4

Jeśli poprawnie wpisałeś wszystkie dane i nie nastąpił błąd serwera Twoim oczom powinien ukazać się taki komunikat.

Softaculous WordPress cz.5.

Gratulacje, możesz przejść do kolejnego etapu poradnika lub w ramach nauki spróbować instalacji manualnej.

Instalacja WordPress przez FTP lub Menedżer plików

Ręczna instalacja WordPressa jest nieco bardziej skomplikowana i wymaga więcej czasu jednak w niektórych przypadkach jest ona niezbędna. Pokażę Ci proces instalacji przy wykorzystaniu Menedżera plików dostępnego w cPanelu. Instalacja przez FTP odbywa się bardzo podobnie.

Zacznijmy więc od pobrania samej paczki ze strony https://wordpress.org/download/ . Jest to wersja międzynarodowa, w której istnieje możliwość wyboru języka podczas instalacji. Po pobraniu należy rozpakować archiwum w dowolne, łatwo dostępne miejsce np. Pulpit. Następnym krokiem będzie utworzenie nowego archiwum tak aby pozbyć się katalogu „wordpress”. Można tego dokonać poprzez zaznaczenie zawartości tego folderu  oraz wybranie opcji „Wyślij do -> Folder skompresowany (zip)”.

Tworzenie archiwum WordPress

Nowe archiwum powinno zawierać już same pliki bez zbędnego katalogu „wordpress”. Kolejnym krokiem będzie przesłanie tego archiwum na nasz serwer a dokładniej do katalogu domeny. W tym celu należy uruchomić wspomniany wcześniej Menedżer plików, wybrać katalog „public_html” lub katalog domeny dodatkowej a następnie kliknąć na przycisk „Przekaż” znajdujący się w górnej części strony.

Przesyłanie paczki WordPress

Po przesłaniu archiwum na serwer należy je rozpakować klikając przycisk „Wyodrębnij”. Można usunąć archiwum jeśli po rozpakowaniu widzisz pliki WordPressa.

Przejdźmy więc do kolejnego kroku jakim jest ręczne utworzenie bazy danych MySQL. Aby tego dokonać musimy wrócić do cPanelu i uruchomić „Kreator baz danych MySQL”. W następnych etapach kreatora podaj nazwę bazy danych, nazwę użytkownika oraz hasło. Zapamiętaj lub zapisz te dane, ponieważ będziesz ich potrzebował przy instalacji WordPress. Po utworzeniu użytkownika należy nadać mu wszystkie uprawnienia do utworzonej wcześniej bazy.

Dodawanie użytkownika MySQL

Aby rozpocząć instalację należy wpisać nazwę domeny w pasku adresu przeglądarki a następnie zatwierdzić przyciskiem ENTER. Powinna uruchomić się strona z możliwością wyboru języka dla nowej instalacji WordPress. Po wyborze języka pojawi się strona informacyjna, którą warto przeczytać. W kolejnym kroku trzeba wpisać dane do swojej bazy danych i przetestować połączenie. Jeśli wpisałeś wszystko prawidłowo powinien pojawić się ekran jak na poniższym obrazku.

Uruchomienie instalacji WordPress

Ostatnim krokiem jest wpisanie nazwy strony oraz utworzenie konta administratora. Uwaga: ze względów bezpieczeństwa nie należy ustawiać nazw użytkownika „admin”, „administrator” lub „test”. Po wykonaniu tych czynności Twój WordPress jest już zainstalowany i możesz się zalogować. Gratulacje!  Zapraszam Cię teraz do kolejnej części poradnika.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *