Jak wybrać odpowiedni hosting dla WordPress?

Witam Cię w kolejnej części poradnika, w której doradzę Ci w wyborze hostingu dla strony opartej o CMS WordPress. Przypomnę tylko, że hosting jest to usługa polegająca na udostępnieniu miejsca na serwerze podłączonym do Internetu.

Zacznijmy więc od sprawdzenia minimalnych wymagań samego WordPressa. W chwili pisania tego wpisu najnowsza wersja WordPressa to 4.8. Autorzy CMS na swojej stronie wordpress.org podają, że serwer powinien obsługiwać PHP w wersjach 5.2.4+ oraz MySQL w wersjach 5.0+. Nie zalecam jednak stosowania wersji PHP niższych niż 7 oraz MySQL niższych niż 5.6, na co wskazują również sami twórcy. Posiadanie niższych wersji może wystawić Twoją stronę na różne niebezpieczeństwa. Dodatkowo serwer powinien mieć włączoną obsługę modułu Apache „mod_rewrite” oraz wsparcie dla HTTPS.

Skoro mamy już podstawowe kryterium wyboru warto więc zainteresować ofertami firm hostingowych. Obecnie istnieje wiele typów serwerów począwszy od serwerów współdzielonych, VPS, serwerów dedykowanych, serwerów Cloud a kończąc na serwerach zarządzanych WordPress. Jeśli zaczynasz swoją przygodę ze stronami internetowymi to nie warto przepłacać i wybrać jeden z niższych pakietów hostingu współdzielonego. Nie warto również wiązać się z jednym hostingiem na dłużej niż rok, ponieważ oferty jak i technologia ciągle idą do przodu.

Poniżej zaproponuję Ci minimalne parametry hostingu pod jedną stronę opartą na WordPress:

  • pojemność dysku: 2 GB SSD
  • transfer miesięczny: bez limitu
  • ilość baz danych: 2
  • konta email: bez ograniczeń
  • ilość domen: 2

Jeśli masz zamiar prowadzić prostego bloga lub stronę firmową ilość baz danych i domen możesz ograniczyć do jednej. Oczywiście istnieje jeszcze wiele parametrów lecz każdemu początkującemu z pewnością wystarczą te informacje.

Osobiście korzystam z wydzielonej przestrzeni na serwerze znajomego więc nie przeprowadzę Cię przez etap zamawiania jednak nie powinno to sprawić problemu nawet większemu laikowi. Mój hosting nie jest wyjątkowo szybki lecz nie posiada żadnych ograniczeń co do pojemności, transferu itd.

Po zakupieniu usługi hostingowej powinieneś otrzymać dostęp do panelu administracyjnego. Wielu dostawców ma własne panele administracyjne, które przeważnie są bardzo okrojone i nie pozwalają na konfigurację serwera bez kontaktowania się z obsługą techniczną. Na szczęście niektórzy dostawcy (m. in. mój) posiadają klasyczne panele typu cPanel i DirectAdmin. W moim przypadku jest to cPanel i właśnie na przykładzie tego panelu przeprowadzę Cię przez etap instalacji WordPress, ale o tym już w następnej części poradnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *