Jak stworzyć stronę internetową na WordPress? – Podstawowe wymagania

Przeglądając Internet możesz znaleźć informacje, że do założenia strony internetowej nie potrzebujesz żadnych pieniędzy i umiejętności. Owszem, jest to możliwe. Istnieje wiele serwisów, w których możesz stworzyć i opublikować witrynę przy użyciu istniejących szablonów oraz kreatorów a następnie dodawać swoje treści. Wszystko fajnie ale pewnie pomyślałeś: „musi być w tym jakiś haczyk bo w życiu nie ma nic za darmo”. Zgadza się! Darmowe strony utrzymywane w zewnętrznych serwisach nie są Twoją własnością. Aby zniechęcić Cię jeszcze bardziej do korzystania z tego typu rozwiązań dodam, że te serwisy zarabiają Twoich treściach a w wielu przypadkach zabraniają Ci dodawać własne jednostki reklamowe. Mógłbym wymieniać w nieskończoność dlaczego porzucić myśli o darmowych rozwiązaniach ale nie tego ten wpis ma dotyczyć.

Powrócę na chwilę do wpisu wprowadzającego. Podałem tam terminy, których mogłeś nie zrozumieć a mianowicie „CMS WordPress”. Co to jest CMS WordPress? Oczywiście mógłbyś zapytać wujka Google ale ja zaproponuję Ci wersję skróconą i w pełni wystarczającą na chwilę obecną.

CMS (ang. Content Management System) – system zarządzania treścią. Tak się nazywa wszystkie platformy, które posiadają panel administracyjny służący do dodawania, edytowania i usuwania treści bez znajomości programowania.

WordPress – jeden z darmowych systemów zarządzania treścią początkowo przeznaczony głównie do obsługi blogów. Obecnie można „postawić” na nim każdy rodzaj strony począwszy od prostych stron firmowych, blogów, sklepów internetowych a na rozbudowanych portalach kończąc. W chwili obecnej 28% stron internetowych jest obsługiwana przez ten CMS.

Co jest potrzebne aby stworzyć i opublikować stronę internetową opartą o WordPress?

  1. Domena – adres strony internetowej.
  2. Hosting – serwer, na którym przechowywana będzie strona internetowa.
  3. Pliki instalacyjne WordPress – do pobrania ze strony głównej WordPress.org.

To wszystko! Tylko trzy punkty dzielą Cię od uruchomienia własnej strony internetowej a ja opiszę krok po kroku jak przez nie przebrnąć. Zapraszam Cię więc do kolejnej części poradnika, w której opiszę i pokażę proces rejestracji domeny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *