Jak poprawnie skonfigurować WordPress po instalacji?

Witaj w kolejnej części poradnika, z której dowiesz się jak poprawnie skonfigurować WordPress po instalacji. Jak już zapewne zauważyłeś w poprzednich wpisach nie przedstawiłem Ci czysto teoretycznej wiedzy oraz opisu wszystkich funkcji dostępnych w panelu administracyjnym WordPressa, czyli Kokpicie. I tak też będzie w tej części…

Nie jestem zwolennikiem „ładowania” ogromnych ilości informacji do mózgu, gdy wiedza ta nie przyda się na danym etapie tworzenia strony. Jestem jednak przekonany, że gdy dojdziesz do ostatniej części poradnika większość informacji przyswoisz naturalnie. Zatem w tym momencie zakończę moje wywody filozoficzne i przejdę do rzeczy bardziej praktycznych, czyli konfiguracji CMS WordPress.

Na początku zajmiemy się zakładką „Ustawienia” a więc przejdźmy do niej klikając w jej nazwę. Jak widzisz zostaliśmy automatycznie przeniesieni do ustawień ogólnych. W tym miejscu możesz zmienić nazwę swojej witryny oraz jej opis (slogan). Te informacje pojawią się w wyszukiwarce oraz zakładkach przeglądarki internetowej. Warto więc zadbać aby nazwa i slogan były krótkie, przyjazne a przede wszystkim zgodne z tematyką strony. Jeśli tworzysz stronę firmową zalecam Ci konsultację ze specjalistą od tzw. brandingu.

Ustawienia ogólne - tytuł i opis witryny

Poniżej znajdują się adresy WordPress i witryny. Wbrew pozorom mogą tam znajdować się dwa różne adresy. „Adres WordPressa” wskazuje na miejsce gdzie znajdują się jego pliki a „Adres witryny” wskazuje na to co użytkownik musi wpisać w przeglądarce aby dostać się do Twojej witryny. Na tym etapie nie będziemy ich zmieniać, ponieważ dokładniejszą analizą adresów oraz ich zajmę się w jednej z kolejnych części poradnika.

Ustawienia ogólne - adres WordPress i witryny

W kolejnym polu znajduje się Twój adres e-mail do celów administracyjnych. Warto jest utworzyć skrzynkę pocztową w obrębie własnej domeny, gdyż pozwoli to na oddzielenie korespondencji pochodzącej ze strony internetowej od tej prywatnej. Aby utworzyć taką skrzynkę musimy wrócić do panelu hostingu (cPanel) i wybrać „Konta e-mail”. Następnie uzupełniamy pola według własnych potrzeb zwracając uwagę na wybór właściwej domeny. Możesz posłużyć się przykładem jak na obrazku poniżej.

Dodawanie konta e-mail cPanel

Aby uzyskać dostęp do swojej skrzynki pocztowej dodaj ją do swojego klienta poczty e-mail. Jeśli konfiguracja serwera poczty nie zostanie automatycznie wykryta, zajrzyj do stron pomocy swojego hostingu lub skontaktuj się ze wsparciem technicznym. Na końcu wróćmy do zakładki ustawień ogólnych w panelu WordPressa i dodajmy nasz adres.

Kolejne opcje w ustawieniach ogólnych dostosowujemy według własnych upodobań oraz strefy czasowej. Nie zalecam zaznaczać opcji „Członkostwo”, ponieważ standardowa rola użytkownika „Subskrybent” pozostawia wiele do życzenia. Zapiszmy jeszcze zmiany i przejdźmy do kolejnej zakładki, czyli „Ustawienia -> Pisanie”.

Ustawienia ogólne - adres e-mail i strefa czasowa

W tej sekcji możemy ustawić domyślną kategorię i format wpisów. Możesz rozwinąć listy aby zobaczyć dostępne opcje, jednak proponuję Ci zostać przy ustawieniach domyślnych. Kolejne ustawienia dotyczą publikacji przez e-mail. Szczerze mówiąc nigdy nie użyłem tej funkcji, ponieważ nie wyobrażam sobie publikacji wpisu bez odpowiedniego formatowania tekstu i sprawdzenia jego wyglądu na stronie docelowej. Ponadto według dokumentacji funkcja ta zostanie wycofana wraz z kolejną aktualizacją WordPressa.

Poniżej znajdują się ustawienia usługi aktualizacji, a precyzując powiadamania innych stron o nowych wpisach na naszym blogu (tzw. pingowanie). Domyślnie znajduje się tu tylko jedna usługa, jednak warto dodać więcej adresów. Poniżej znajduje się ich lista. Pamiętaj o zapisaniu zmian po dodaniu adresów.

http://rpc.pingomatic.com
http://rpc.twingly.com
http://api.feedster.com/ping
http://api.moreover.com/RPC2
http://api.moreover.com/ping
http://www.blogdigger.com/RPC2
http://www.blogshares.com/rpc.php
http://www.blogsnow.com/ping
http://www.blogstreet.com/xrbin/xmlrpc.cgi
http://bulkfeeds.net/rpc
http://www.newsisfree.com/xmlrpctest.php
http://ping.blo.gs/
http://ping.feedburner.com
http://ping.syndic8.com/xmlrpc.php
http://ping.weblogalot.com/rpc.php
http://rpc.blogrolling.com/pinger/
http://rpc.technorati.com/rpc/ping
http://rpc.weblogs.com/RPC2
http://www.feedsubmitter.com
http://blo.gs/ping.php
http://www.pingerati.net
http://www.pingmyblog.com
http://geourl.org/ping
http://ipings.com
http://www.weblogalot.com/ping

Ustawienia pisania

Przejdźmy teraz do sekcji „Ustawienia -> Czytanie”. Pierwszym ustawieniem można określić maksymalną ilość wpisów na jednej stronie. Jeśli ustawienie to nie zostanie nadpisane inną wartością w opcjach szablonu to tyle wpisów pojawi się na stronie głównej, kategorii, archiwum i wynikach wyszukiwania.

Kolejne dwa ustawienia dotyczą wyglądu naszego kanału nowości, czyli RSS. Możesz je ustawić według własnych upodobań, a efekt końcowy sprawdzić na stronie „moja_domena/rss”.

Ostatnią opcją jest ustawienie widoczności dla wyszukiwarek t.j. Google, Bing, Yandex itp. Zaznaczając to pole informujesz wyszukiwarki, że nie chcesz aby Twoja witryna znalazła się w ich indeksie. Opcja ta dotyczy wszystkich podstron więc w przypadku bloga oczywistym jest jej odznaczenie.

Ustawienia czytania

Następną zakładką, którą omówię będą „Ustawienia dyskusji”. Wszystkie dostępne tutaj opcje dotyczą jedynie systemu komentarzy opartego o WordPress. Z uwagi na to, że nie będzie on docelowym systemem komentarzy ograniczę się głównie do ograniczenia ilości spamu z tzw. pingbacków i trackbacków. Warto również wyłączyć opcje powiadomień mailowych gdy ktoś doda komentarz. Poniżej znajdują się moje ustawienia.

Ustawienia dyskusji

W kolejnej zakładce czyli „Ustawienia mediów” możemy ustawić maksymalne rozmiary obrazków. Istnieją tutaj trzy warianty: miniatura, średni rozmiar i duży rozmiar. Dla każdego przesłanego przez nas obrazka tworzone są te trzy dodatkowe warianty, których maksymalne wymiary możemy tutaj określić. Nie będe tutaj nic zmieniać, ponieważ obecnie do wpisów dodaję obrazki oryginalne (pełny rozmiar), które są automatycznie skalowane do szerokości części strony zawierającej dany wpis.

Ustawienia mediów

Ostatnią (zakładkę Akismet konfigurowaliśmy wcześniej) i najważniejszą zakładką są „Ustawienia bezpośrednich odnośników” tzw. permalinków. Dlaczego te ustawienia są takie ważne? Definiują one logiczną strukturę strony, poprawiają estetykę a przede wszystkim wygodę użytkowników. W temacie najlepszych ustawień istnieją setki teorii jednak na szczęście posiadają one kilka cech wspólnych, na podstawie których oczywistym wyborem stają się odnośniki zawierające jedynie nazwę wpisu. Do kwestii permalinków wrócimy jeszcze w części dotyczącej SEO, a tymczasem ustaw zaproponowany przeze mnie format… lub inny jeśli chcesz się w przyszłości przekonać, że był to zły wybór.

Ustawienia bezpośrednich odnośników

To już wszystkie podstawowe ustawienia WordPress. W tym miejscu chciałbym Cię zaprosić do kolejnej części poradnika, w której zajmiemy się dopasowaniem motywu do naszych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *