Instalacja i konfiguracja podstawowych wtyczek WordPress

Witaj w następnej części poradnika dla początkujących. Jak już wspomniałem w poprzednim wpisie, zajmiemy się w niej instalacją i konfiguracją podstawowych wtyczek na mojej stronie WordPress. Zatem do dzieła!

Wybór podstawowych wtyczek jest sprawą dość indywidualną, ponieważ z reguły każdy autor strony ma inne preferencje co do wymaganych funkcjonalności na swojej witrynie. Potwierdza to chociażby mój wybór wtyczek bezpieczeństwa WordPress, w którym kierowałem się ich popularnością, łatwością w obsłudze ale również zwykłym przyzwyczajeniem do ich stosowania. Ważne jest również aby instalować tylko te wtyczki, które rzeczywiście rozszerzają funkcjonalności strony, a nie dublują się z opcjami motywu lub co gorsze z ustawieniami samego WordPressa. Trzeba na to również spojrzeć od drugiej strony, czyli nie instalować wtyczek posiadających za dużo zbędnych opcji (do tego wrócę jeszcze we wpisie dotyczącym optymalizacji WordPress). Jakie więc wtyczki wybrać?

Zacznę więc od tej, która powinna się znajdować na każdej stronie niezależnie od tego czy jest to blog, wizytówka lub sklep internetowy. Mowa tu o formularzu kontaktowym. Ale po co wtyczka skoro wystarczy wpisać swój e-mail na stronie? Po pierwsze: bezpieczeństwo, po drugie: wygoda użytkownika. Podanie adresu e-mail jako zwykły tekst lub link „mailto:” kończy się najczęściej zaspamowaną skrzynką. Dla obecnych botów obfuskacja lub kodowanie adresów nie jest większym problemem. Można również podać email w formie pliku graficznego jednak wpływa to negatywnie na wygodę użytkownika, gdyż musi on przepisać adres. Wróćmy zatem do wtyczki formularza kontaktowego – mój wybór padł oczywiście na Contact Form 7.

Instalacja i konfiguracja wtyczki Contact Form 7

Contact Form 7 jest obecnie najczęściej stosowaną wtyczką przeznaczoną do kontaktowania się z właścicielem i autorami strony. Przejdźmy zatem do jej instalacji. Aby to uczynić należy wybrać z menu kokpitu „Wtyczki -> Dodaj nową”, następnie ją wyszukać wpisując jej nazwę, a na końcu kliknąć przycisk „Zainstaluj teraz”. Po chwili możesz już włączyć wtyczkę.

Instalacja wtyczki Contact Form 7

W menu kokpitu pojawiła się nowa zakładka „Formularze”, która zawiera trzy pozycje:

„Formularze” – lista wszystkich utworzonych formularzy z możliwością zarządzania (dodawanie, edycja, usuwanie)

„Dodaj nowy” – funkcja tworzenia nowego formularza

„Integracje” – możliwość podłączenia zewnętrznych usług

Integracja Contact Form 7 z reCAPTCHA – ochrona formularza przed spamem

Zacznę jak zwykle od końca, czyli od zakładki „Integracje”. W chwili obecnej istnieje tam tylko możliwość podłączenia niezwykle przydatnej i darmowej usługi o nazwie reCAPTCHA. Pomimo tego, że Contact Form 7 jest kompatybilny ze skonfigurowaną wcześniej wtyczką antyspamową Akismet to warto dodać jeszcze jedno zabezpieczenie. Będziemy do tego potrzebować klucze API reCAPTCHA. Zatem w zakładce „Integracje” kliknij na przycisk „Konfiguruj klucze”, a następnie w nowej karcie otwórz stronę google.com/recaptcha.

Konfiguracja reCAPTCHA WordPress

W nowo otwartej karcie kliknij na przycisk „Get reCAPTCHA” i zaloguj się do swojego konta Google (lub je utwórz). W kolejnym widoku powinieneś mieć możliwość zarejestrowania swojej domeny w usłudze. Swoją konfigurację zamieściłem na obrazku poniżej.

Konfiguracja reCAPTCHA WordPress cz.2

Po kliknięciu przycisku „Register” pojawią się dostępne opcje integracji reCAPTCHA na naszej stronie, jednak nas tylko interesują dwa klucze API: „Klucz strony” (Site key) i „Sekretny klucz” (Secret Key). Należy więc skopiować te klucze do naszej karty z WordPressem i kliknąć przycisk „Zapisz”.

Konfiguracja reCAPTCHA WordPress cz.3

Kolejnym krokiem będzie konfiguracja naszego formularza kontaktowego. Nie będziemy dodawać nowego, ponieważ wykorzystamy przykładowy formularz, który został automatycznie utworzony podczas instalacji wtyczki. Przejdźmy więc do zakładki „Formularze -> Formularze” i kliknijmy „Edytuj” pod nazwą tego formularza.

Edycja formularza Contact Form 7

W kolejnym widoku można zauważyć, że tworzenie formularza ociera się już o programowanie więc na chwilę obecną ograniczę się jedynie do dodania wyłącznie jednego elementu, a mianowicie naszej integracji reCAPTCHA. Aby to zrobić musimy ustawić kursor nad znacznikiem odpowiadającym za przycisk „[submit „Wyślij”]”, a następnie kliknąć przycisk „reCAPTCHA”. Po kliknięciu możemy dostosować wygląd naszej integracji i dodać odpowiedni znacznik do kodu formularza. Po zapisaniu zmian nasz formularz jest już odpowiednio zabezpieczony.

Konfiguracja formularza Contact Form 7

W górnym menu istnieją jeszcze trzy zakładki, w których możesz jeszcze ustawić treści wiadomości trafiających na Twoją skrzynkę oraz komunikaty pojawiające się użytkownikom wypełniającym formularz. Uważam, że ustawienia domyślne są zadowalające więc pominę ich zmianę na tym etapie.

Skoro mamy już utworzony formularz nadszedł czas aby go opublikować. Możesz to zrobić we wpisie, na stronie lub w widgecie. Będzie do tego potrzebny tzw. shortcode formularza, czyli skrótowy kod odpowiadający za jego wyświetlenie. Skopiuj go zatem z widoku edycji formularza i dodaj w odpowiednie miejsce. Ja utworzyłem odrębną stronę, na której znajduje się jedynie mój formularz.

Strona formularza kontaktowego

Opis konfiguracji kolejnych wtyczek pojawi się wraz z aktualizacją tego wpisu.

Jedna odpowiedź do “Instalacja i konfiguracja podstawowych wtyczek WordPress”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *